Spotkanie integracyjne z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Prudniku

 

   

Jednym z podstawowych celów działalności wolontariatu jest pomoc innym ludziom, a także kształtowanie postawy otwartości na drugiego człowieka, niezależnie od jego potencjału intelektualnego, poglądów, wyglądu i niedomagań.

Realizując to właśnie zadanie, członkowie szkolnej grupy wolontariackiej udali się do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Prudniku, do którego uczęszczają dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną różnego stopnia. Wizyta wolontariuszy wiązała się z imprezą integracyjną we wspomnianej placówce, zorganizowaną z okazji powitania wiosny. Zadaniem gości była pomoc wychowankom SOSW w przygotowaniu plakatów, haseł i piosenek w wiosennym klimacie, jak również w sprawnym przebiegu spotkania.

Uczniowie naszego gimnazjum wrócili z Prudnika pod wielkim wrażeniem, czego dowodem niech będą ich wypowiedzi:

Czytaj więcej...

Wolontariat z życzeniami świątecznymi w Domu Pomocy Społecznej

 

Członkowie wolontariatu przy naszym gimnazjum mają za sobą zrealizowanie kolejnego zadania. Tym razem było to wykonanie kartek świątecznych, wraz ze stosownymi życzeniami, skierowanych do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w  Korfantowie.

Wolontariusze bardzo mocno zaangażowali się w „produkcję” kartek – dość powiedzieć, że niektórzy wykonali ich po 3 i więcej, a każda z nich była niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju.

Do Domu Pomocy Społecznej udała się dziesięcioosobowa delegacja naszego zespołu. Tam przechodziliśmy od sali do sali (dzięki uprzejmości pani Ireny Karwat, która pomogła nam w sprawnym przemieszczaniu się po obiekcie), wręczając nasze upominki oraz obdzielając Seniorów uśmiechem i chwilą rozmowy. Reakcje Gospodarzy mówiły same za siebie: była to nieukrywana radość i zadowolenie, a nawet wzruszenie. Warto było podjąć się takiego właśnie zadania, gdyż nie ma chyba nic cenniejszego od dania drugiemu człowiekowi swojej obecności i pamięci, a wolontariusze właśnie to ofiarowali pensjonariuszom DPS-u.

 

Alina Puzio

psycholog szkolny/opiekun wolontariatu

 

Czytaj więcej...

Ziarnko do ziarnka… - czyli każdy grosz na wagę marzeń

 

 

Ogólnopolska akcja Góra Grosza organizowana jest w corocznie na rzecz dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Przeprowadzana jest w różnego rodzaju placówkach edukacyjnych, począwszy od przedszkoli, skończywszy na szkołach ponadgimnazjalnych.

Na zbiórkę każdy przynosi  tyle grosików, ile może, ale decyzje o wrzuceniu drobnej monety są ważną lekcją empatii i otwartości na pomoc drugiej osobie. Pokazują, że widząc słuszny cel potrafimy się zjednoczyć i wiele zdziałać. To ogromny kapitał społeczny. 

Czytaj więcej...

Dzień Seniora

 

Według kalendarza świąt, 2o listopada przypadają obchody Dnia Seniora, znanego na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.

W tym roku świętowanie w gimnazjum miało nietypowy przebieg, bowiem odbyło się pod hasłem kulinarnego łączenia pokoleń: słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku i członkiń szkolnego wolontariatu.

Spotkanie wspomnianych grup miało miejsce w wigilię Dnia Seniora, w czwartkowe popołudnie, 19 listopada. Panie z Uniwersytetu, aktywnie włączając w pracę wolontariuszki, przygotowały bardzo oryginalne smakowitości w postaci: sałatki  z „zupkowego” makaronu, sałatki z makaronu ryżowego o czosnkowo-koperkowej nucie, naleśników a’la amerykańskie pancakesy ze słodkim nadzieniem, deseru
z pianek oraz błyskawicznej szarlotki. Ponadto można było nauczyć się garnirowania, czyli ozdabiania potraw, jak również wykonywania, przepięknie i smakowicie wyglądających, przekąsek.

Wolontariuszki, pod kierunkiem doświadczonych Pań, chętnie wypełniały obowiązki „podkuchcików”, obierając, krojąc, mieszając, słowem: wykonując wszelkie  czynności, potrzebne do przygotowania potraw.


Czytaj więcej...

© Gimnazjum w Korfantowie