Jednym z podstawowych celów działalności wolontariatu jest pomoc innym ludziom, a także kształtowanie postawy otwartości na drugiego człowieka, niezależnie od jego potencjału intelektualnego, poglądów, wyglądu i niedomagań.
Realizując to właśnie zadanie, członkowie szkolnej grupy wolontariackiej udali się do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Prudniku, do którego uczęszczają dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną różnego stopnia. Wizyta wolontariuszy wiązała się z imprezą integracyjną we wspomnianej placówce, zorganizowaną z okazji powitania wiosny. Zadaniem gości była pomoc wychowankom SOSW w przygotowaniu plakatów, haseł i piosenek w wiosennym klimacie, jak również w sprawnym przebiegu spotkania.
Uczniowie naszego gimnazjum wrócili z Prudnika pod wielkim wrażeniem, czego dowodem niech będą ich wypowiedzi:
Członkowie wolontariatu przy naszym gimnazjum mają za sobą zrealizowanie kolejnego zadania. Tym razem było to wykonanie kartek świątecznych, wraz ze stosownymi życzeniami, skierowanych do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Korfantowie.
Wolontariusze bardzo mocno zaangażowali się w „produkcję” kartek – dość powiedzieć, że niektórzy wykonali ich po 3 i więcej, a każda z nich była niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju.
Do Domu Pomocy Społecznej udała się dziesięcioosobowa delegacja naszego zespołu. Tam przechodziliśmy od sali do sali (dzięki uprzejmości pani Ireny Karwat, która pomogła nam w sprawnym przemieszczaniu się po obiekcie), wręczając nasze upominki oraz obdzielając Seniorów uśmiechem i chwilą rozmowy. Reakcje Gospodarzy mówiły same za siebie: była to nieukrywana radość i zadowolenie, a nawet wzruszenie. Warto było podjąć się takiego właśnie zadania, gdyż nie ma chyba nic cenniejszego od dania drugiemu człowiekowi swojej obecności i pamięci, a wolontariusze właśnie to ofiarowali pensjonariuszom DPS-u.
Alina Puzio
psycholog szkolny/opiekun wolontariatu
Ogólnopolska akcja Góra Grosza organizowana jest w corocznie na rzecz dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Przeprowadzana jest w różnego rodzaju placówkach edukacyjnych, począwszy od przedszkoli, skończywszy na szkołach ponadgimnazjalnych.
Na zbiórkę każdy przynosi tyle grosików, ile może, ale decyzje o wrzuceniu drobnej monety są ważną lekcją empatii i otwartości na pomoc drugiej osobie. Pokazują, że widząc słuszny cel potrafimy się zjednoczyć i wiele zdziałać. To ogromny kapitał społeczny.
Według kalendarza świąt, 2o listopada przypadają obchody Dnia Seniora, znanego na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.
W tym roku świętowanie w gimnazjum miało nietypowy przebieg, bowiem odbyło się pod hasłem kulinarnego łączenia pokoleń: słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku i członkiń szkolnego wolontariatu.
Spotkanie wspomnianych grup miało miejsce w wigilię Dnia Seniora, w czwartkowe popołudnie, 19 listopada. Panie z Uniwersytetu, aktywnie włączając w pracę wolontariuszki, przygotowały bardzo oryginalne smakowitości w postaci: sałatki z „zupkowego” makaronu, sałatki z makaronu ryżowego o czosnkowo-koperkowej nucie, naleśników a’la amerykańskie pancakesy ze słodkim nadzieniem, deseru
z pianek oraz błyskawicznej szarlotki. Ponadto można było nauczyć się garnirowania, czyli ozdabiania potraw, jak również wykonywania, przepięknie i smakowicie wyglądających, przekąsek.
Wolontariuszki, pod kierunkiem doświadczonych Pań, chętnie wypełniały obowiązki „podkuchcików”, obierając, krojąc, mieszając, słowem: wykonując wszelkie czynności, potrzebne do przygotowania potraw.
Strona 1 z 3