„Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty – do leczenia, nie do brania”

 

 


Na wniosek Ministra Zdrowia, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii przygotowało i zainaugurowało ogólnopolską kampanię „Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty- do leczenia, nie do brania”.

Kampania jest odpowiedzią na narastający problem stosunkowo nowej formy odurzania się. Opinie toksykologów, lekarzy, a także terapeutów uzależnień wskazują na zwiększającą się liczbę przypadków używania przez młodzież, dostępnych bez recepty leków, w celach pozamedycznych. Łatwy dostęp do informacji może w krótkim czasie doprowadzić do nasilenia się skali problemu.

 Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy dorosłych na temat ryzyka używania leków dostępnych bez recepty przez dzieci i młodzież w celach pozamedycznych oraz przeciwdziałanie jego negatywnym skutkom.

 

Stąd, zachęcamy Państwa do zapoznania się z poradnikiem „O lekach, marihuanie, dopalaczach bez histerii”.

Poradnik przeznaczony jest dla wszystkich rodziców. Dla tych, którzy już zetknęli się z używaniem przez dzieci narkotyków, a także dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej, choć nie mają tego problemu. Publikacja ta kierunkowana jest zarówno na zwiększenie wiedzy, jak również zwiększenie umiejętności wychowawczych. Porusza m.in. zagadnienia związane ze zjawiskiem odurzania się lekami, używaniem marihuany, „dopalaczy” oraz przeciwdziałaniu im poprzez nawiązywanie poprawnych relacji z dorastającym dzieckiem.

 

Poradnik dla Rodziców „O lekach, marihuanie, dopalaczach bez histerii” znajdziecie Państwo w materiałach do pobrania na stronie

www.przyjmujelekiczybierze.pl

 

 

Linki do ważnych i przydatnych stron:

Linki do ważnych i przydatnych stron:

www.saferinternet.pl- oficjalna strona realizowanego w Polsce przez Konsorcjum FDN i NASK programu Komisji Europejskiej "Safer Internet". Na serwisie znajdują się aktualne wiadomości związane z tematyką programu, artykuły prasowe oraz raporty dotyczące badań.

www.dbi.pl- serwis poświecony obchodom Dnia Bezpiecznego Internetu, którego ideą jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego korzystania dzieci i młodzieży z Internetu. Na stronie znajdują się materiały i relacje z poprzednich obchodów, materiały pomagające w organizacji imprez, informacje o konkursach, baza szkół, które przyłączyły się do obchodów.

www.dyzurnet.pl- serwis Dyżurnet.pl anonimowo przyjmuje zgłoszenia o nielegalnych treściach w Internecie.

www.helpline.org.pl- projekt helpline.org.pl ma na celu pomoc dzieciom i młodzieży w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa w Internecie. Jeśli dziecko spotkało w Sieci coś nieprzyjemnego i nie wiesz jak mu pomóć - wejdź na stronę projektu.

www.kidprotect.pl- strona Fundacji Kidprotect.pl, zajmującą się zapobieganiem patologiom społecznym (w szczególności przestępczości seksualnej) oraz pomocą dotkniętym patologiami społecznymi.

www.dzieckokrzywdzone.pl- portal wiedzy o problemie krzywdzenia dzieci.

www.wsp.lodz.pl/Cyberbullying-344-0.html- strona realizowanego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi projektu badawczego dotyczącego zjawiska cyberprzemocy.

Rodzicu - nie wiesz jak postąpić w obliczu grypy u twojego dziecka - przeczytaj!

Materiał edukacyjny przygotowany przez Krajowy Punkt Centralny ds. Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych

przy Zakładzie Epidemiologii NIZP – PZH w oparciu o rekomendacje CDC

WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW JAK POSTĘPOWAĆ I ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI W PRZYPADKU PROBLEMÓW ZWIĄZANYCH Z GRYPĄ WYWOŁANĄ NOWYM WIRUSEM A/H1N1

Czytaj więcej...

© Gimnazjum w Korfantowie