Wygraliśmy! Jedziemy na Piknik Naukowy do Warszawy!

 

W tym roku sukces jest podwójny i to dosłownie. Dwa Kluby Młodych Odkrywców będą reprezentowały nasze Gimnazjum na Pikniku Naukowym na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie.

Obydwa działające w szkole kluby wystartowały w ogólnopolskim konkursie "KMO na Pikniku Naukowym" z doskonałym rezultatem. Wśród pięciu zwycięskich drużyn dwie są z Korfantowa.

Każda z drużyn przygotowała po trzy pokazy naukowe, z którymi wystąpi przed piknikową publicznością 7 maja br.

Poza pięcioma klubami z Polski, w piknikowym namiocie Centrum Nauki Kopernik będą prezentowały się także ekipy z Gruzji, Ukrainy i Białorusi.

Na razie cieszymy się ogromnie z sukcesu i już rozpoczynamy intensywne prace nad perfekcyjnym dopracowaniem interaktywności pokazów naukowych.

 

http://www.kmo.org.pl/?strona=aktualnosc&aktualnosc_id=84

 

Opiekun KMO „Szperacze” i Trzaśnięte próbówki”

Jolanta Flakowska

Pudełko pełne światła w nagrodę za esej

 

Podczas konferencji „Pokazać-Przekazać”, która miała miejsce w sierpniu 2015 r., prof. Łukasz Turski, przewodniczący Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik, ogłosił konkurs na esej pt. „Kolor i inne właściwości białego niedźwiedzia w świetle współczesnej nauki”.

 W styczniu konkurs rozstrzygnięto i przyznano dwie równorzędne nagrody główne. Jedna z nich trafiła w ręce pani Jolanty Flakowskiej. Nagrodą w konkursie jest znakomicie wyposażone naukowe pudełko, którego tematem przewodnim jest „Światło”.

Wygrany zestaw edukacyjny posłuży klubom młodego odkrywcy i wszystkim uczniom naszego gimnazjum.

Zwycięski esej można znaleźć pod adresem:

http://www.kmo.org.pl/?strona=aktualnosc&aktualnosc_id=72

red.

 

 

Czytaj więcej...

Naukowe warsztaty w Centrum Nauki Kopernik

 

Klub Młodych Odkrywców Trzaśnięte probówki zrealizował swoje marzenie dotyczące wyjazdu do laboratoriów i w przestrzeń wystawową Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.  Organizowaliśmy się dosyć długo, bo od pierwszej klasy, ale w końcu się udało i to z sukcesem. Byliśmy w naszej stolicy 16 i 17 lutego 2016 r.

Każdy z klubowiczów uczestniczył w dwu warsztatach w laboratoriach fizycznym i robotycznym CNK. W laboratorium fizycznym wzięliśmy udział w zajęciach pt. „Termowizjonerzy” gdzie mogliśmy zobaczyć niewidzialne promieniowanie dzięki kamerom termowizyjnym. Świat oglądany przez taką kamerę dał nam nowe spojrzenie na procesy termiczne zachodzące wokół nas.

Czytaj więcej...

Budowaliśmy wieże, snuliśmy plany

 

Pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie KMO „Trzaśnięte próbówki” zaczęło się od konstruowania jak najwyższych wież z dostępnych materiałów. Każda grupa miała do dyspozycji takie same elementy konstrukcyjne i taką samą ilość czasu. Wszystko zależało od kreatywności i zgrania budowniczych.


Czytaj więcej...

Warsztaty naukowe z trzecioklasistami

 

Klub Młodego Odkrywcy „Trzaśnięte probówki” zaprosił trzecioklasistów z ZSP w Korfantowie na ostatnie przed wakacjami warsztaty naukowe.  Zajęcia odbyły się 17.06.2015 r., w sali biologicznej gimnazjum.

Czytaj więcej...

Naukowe warsztaty dla trzecioklasistów

 


W dniu 27.05.2015 nasz Klub Młodego Odkrywcy odwiedził Zespół Szkolno-Przedszkolny w Korfantowie. Na samym początku spotkania zaprosiliśmy dzieci do zabawy. Tym razem zaproponowaliśmy „Statki, piratów, okręty”.

Czytaj więcej...

Śledztwo w toku

 

 

W ostatnią środę przed świętami, czyli 17 grudnia br., w pracowni 2.17 przeprowadzone zostało śledztwo w kryminalnej sprawie.  Członkowie KMO „Trzaśnięte próbówki” sprawdzali czy zdarzenie, z którym mieli do czynienia, to był wypadek, czy zbrodnia.

W trakcie badania uruchomione zostało całe laboratorium analityczne. Doszło do odparowywania próbek wody z płuc, basenu i wody morskiej, badano pH wody oraz roztworu cukru z cukierniczki, którym słodziła kawę ofiara.  KMO-wicze zawzięcie dedukowali i doświadczali, by w końcu z sukcesem rozwiązać zagadkę kryminalną.

Przy okazji przypomnieli sobie i ugruntowali wiadomości o mieszaninach jednorodnych i niejednorodnych, sposobach ich rozdzielania, właściwościach fizycznych składników mieszanin, które ułatwiają ich rozdzielenie oraz interpretowali wartość pH w ujęciu jakościowym.

JF

Czytaj więcej...

Naukowy meeting z młodszymi kolegami

No i wreszcie się doczekaliśmy – ruszyła Przyrodnicza Akademia Pierwszego Wieku!

Klub Młodego Odkrywcy „Trzaśnięte próbówki” zaprosił na naukowe sesje swoich młodszych kolegów ze szkoły podstawowej. Na pierwsze spotkanie w dniu 26 listopada br. zaproszeni zostali uczniowie trzeciej klasy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Korfantowie wraz ze swoimi rodzicami oraz panią wychowawczynią – Jolanta Paszkowską. 

 

Czytaj więcej...

Teraz projektujemy

Klub Młodego Odkrywcy „Trzaśnięte probówki” realizujący innowację pedagogiczną „Przyrodnicza Akademia Pierwszego Wieku”, jest w tej chwili na etapie projektowania doświadczeń tak, by jak najcelniej odpowiedzieć na problem badawczy.

Obydwie laboratoryjne grupy (TPI i TPII) mają za zadanie dowieść, że intensywność oddychania beztlenowego zależy od rodzaju i jakości odżywki.  Zadanie ma charakter konkursu.

By łamanie głowy dało lepsze rezultaty, najpierw zastosowaliśmy enerdżajzery, między innymi wyścigi balonowe i odpalanie rakiety. Za każdym razem zastanawialiśmy się jak wykorzystywane przez nas siły: odrzutu, efekt komina cieplnego lub minimalizowanie siły tarcia wykorzystują żywe organizmy w przyrodzie.

Na następnych zajęciach od razu bierzemy się do przeprowadzania i opisywania zaprojektowanych doświadczeń. Ciekawe, kto okaże się najlepszy?

Opiekun KMO „Trzaśnięte probówki’

Jolanta Flakowska

 

Czytaj więcej...

Manganian (VII) potasu, woda utleniona, drożdże……. produkcję gazów czas zacząć!

 

 

Trzaśnięte probówki eksperymentują, szukając odpowiedzi na pytania : Jak otrzymać tlen i tlenek węgla (IV)?, Czy tlen się pali, czy podtrzymuje spalanie?, Czy gazy można przelewać? Jakimi właściwościami różnią się tlen i tlenek węgla (IV) ?

Uczniowie przeprowadzili cykl doświadczeń, w wyniku których otrzymali gazy związane z procesem fotosyntezy- tlen i tlenek węgla (IV), zbadali i porównali ich właściwości.

Czytaj więcej...

Gotowaliśmy liście w alkoholu

 


Ale nie tak od razu. Na kolejnym, czwartkowym spotkaniu TPI (Trzaśniętych probówek 1) 30 stycznia br., zaczęliśmy od empirycznego sprawdzenia właściwości CO2  w skali makro. Nie w próbówce, ani zlewce, ale w akwarium otrzymaliśmy gaz tak ważny w procesie fotosyntezy i sprawdzaliśmy jego właściwości fizyczne. Naszym bubles masterem została Julka, co widać na zdjęciach.

Czytaj więcej...

Co zaleźliśmy w „ziemniaczanym” magazynie?

„Trzaśnięte próbówki” nadal zgłębiają tajemnicę fotosyntezy. Zanim urosną nasze rośliny doświadczalne – fasola uprawiana w ciemności i na świetle i będziemy mogli etiolować ich liście w alkoholu, tropiliśmy skrobię w bulwach ziemniaka.

 

Czytaj więcej...

Jak to jest z fotosyntezą?

Takie zadawaliśmy sobie pytanie 24.10., podczas kolejnego naukowo-eksperymentalnego spotkania KMO „Trząśnięte próbówki”. Sprawdzaliśmy ile tlenu, w trakcie fotosyntezy produkuje moczarka kanadyjska w zależności od natężenia światła, temperatury i zawartości CO2, rozdzielaliśmy barwniki fotosyntetyczne, śledziliśmy przemieszczanie się  chloroplastów w komórce  za pomocą mikroskopu binokularnego, a wreszcie budowaliśmy 3D modele chloroplastów.

Następne, tym razem chemiczne spotkanie – 14 listopada br.

Jolanta Flakowska

Czytaj więcej...

© Gimnazjum w Korfantowie