W tym roku sukces jest podwójny i to dosłownie. Dwa Kluby Młodych Odkrywców będą reprezentowały nasze Gimnazjum na Pikniku Naukowym na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie.
Obydwa działające w szkole kluby wystartowały w ogólnopolskim konkursie "KMO na Pikniku Naukowym" z doskonałym rezultatem. Wśród pięciu zwycięskich drużyn dwie są z Korfantowa.
Każda z drużyn przygotowała po trzy pokazy naukowe, z którymi wystąpi przed piknikową publicznością 7 maja br.
Poza pięcioma klubami z Polski, w piknikowym namiocie Centrum Nauki Kopernik będą prezentowały się także ekipy z Gruzji, Ukrainy i Białorusi.
Na razie cieszymy się ogromnie z sukcesu i już rozpoczynamy intensywne prace nad perfekcyjnym dopracowaniem interaktywności pokazów naukowych.
http://www.kmo.org.pl/?strona=aktualnosc&aktualnosc_id=84
Opiekun KMO „Szperacze” i Trzaśnięte próbówki”
Jolanta Flakowska
Podczas konferencji „Pokazać-Przekazać”, która miała miejsce w sierpniu 2015 r., prof. Łukasz Turski, przewodniczący Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik, ogłosił konkurs na esej pt. „Kolor i inne właściwości białego niedźwiedzia w świetle współczesnej nauki”.
W styczniu konkurs rozstrzygnięto i przyznano dwie równorzędne nagrody główne. Jedna z nich trafiła w ręce pani Jolanty Flakowskiej. Nagrodą w konkursie jest znakomicie wyposażone naukowe pudełko, którego tematem przewodnim jest „Światło”.
Wygrany zestaw edukacyjny posłuży klubom młodego odkrywcy i wszystkim uczniom naszego gimnazjum.
Zwycięski esej można znaleźć pod adresem:
http://www.kmo.org.pl/?strona=aktualnosc&aktualnosc_id=72
red.
Klub Młodych Odkrywców Trzaśnięte probówki zrealizował swoje marzenie dotyczące wyjazdu do laboratoriów i w przestrzeń wystawową Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Organizowaliśmy się dosyć długo, bo od pierwszej klasy, ale w końcu się udało i to z sukcesem. Byliśmy w naszej stolicy 16 i 17 lutego 2016 r.
Każdy z klubowiczów uczestniczył w dwu warsztatach w laboratoriach fizycznym i robotycznym CNK. W laboratorium fizycznym wzięliśmy udział w zajęciach pt. „Termowizjonerzy” gdzie mogliśmy zobaczyć niewidzialne promieniowanie dzięki kamerom termowizyjnym. Świat oglądany przez taką kamerę dał nam nowe spojrzenie na procesy termiczne zachodzące wokół nas.
Pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie KMO „Trzaśnięte próbówki” zaczęło się od konstruowania jak najwyższych wież z dostępnych materiałów. Każda grupa miała do dyspozycji takie same elementy konstrukcyjne i taką samą ilość czasu. Wszystko zależało od kreatywności i zgrania budowniczych.
Klub Młodego Odkrywcy „Trzaśnięte probówki” zaprosił trzecioklasistów z ZSP w Korfantowie na ostatnie przed wakacjami warsztaty naukowe. Zajęcia odbyły się 17.06.2015 r., w sali biologicznej gimnazjum.
W dniu 27.05.2015 nasz Klub Młodego Odkrywcy odwiedził Zespół Szkolno-Przedszkolny w Korfantowie. Na samym początku spotkania zaprosiliśmy dzieci do zabawy. Tym razem zaproponowaliśmy „Statki, piratów, okręty”.
W ostatnią środę przed świętami, czyli 17 grudnia br., w pracowni 2.17 przeprowadzone zostało śledztwo w kryminalnej sprawie. Członkowie KMO „Trzaśnięte próbówki” sprawdzali czy zdarzenie, z którym mieli do czynienia, to był wypadek, czy zbrodnia.
W trakcie badania uruchomione zostało całe laboratorium analityczne. Doszło do odparowywania próbek wody z płuc, basenu i wody morskiej, badano pH wody oraz roztworu cukru z cukierniczki, którym słodziła kawę ofiara. KMO-wicze zawzięcie dedukowali i doświadczali, by w końcu z sukcesem rozwiązać zagadkę kryminalną.
Przy okazji przypomnieli sobie i ugruntowali wiadomości o mieszaninach jednorodnych i niejednorodnych, sposobach ich rozdzielania, właściwościach fizycznych składników mieszanin, które ułatwiają ich rozdzielenie oraz interpretowali wartość pH w ujęciu jakościowym.
JF
No i wreszcie się doczekaliśmy – ruszyła Przyrodnicza Akademia Pierwszego Wieku!
Klub Młodego Odkrywcy „Trzaśnięte próbówki” zaprosił na naukowe sesje swoich młodszych kolegów ze szkoły podstawowej. Na pierwsze spotkanie w dniu 26 listopada br. zaproszeni zostali uczniowie trzeciej klasy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Korfantowie wraz ze swoimi rodzicami oraz panią wychowawczynią – Jolanta Paszkowską.
Klub Młodego Odkrywcy „Trzaśnięte probówki” realizujący innowację pedagogiczną „Przyrodnicza Akademia Pierwszego Wieku”, jest w tej chwili na etapie projektowania doświadczeń tak, by jak najcelniej odpowiedzieć na problem badawczy.
Obydwie laboratoryjne grupy (TPI i TPII) mają za zadanie dowieść, że intensywność oddychania beztlenowego zależy od rodzaju i jakości odżywki. Zadanie ma charakter konkursu.
By łamanie głowy dało lepsze rezultaty, najpierw zastosowaliśmy enerdżajzery, między innymi wyścigi balonowe i odpalanie rakiety. Za każdym razem zastanawialiśmy się jak wykorzystywane przez nas siły: odrzutu, efekt komina cieplnego lub minimalizowanie siły tarcia wykorzystują żywe organizmy w przyrodzie.
Na następnych zajęciach od razu bierzemy się do przeprowadzania i opisywania zaprojektowanych doświadczeń. Ciekawe, kto okaże się najlepszy?
Opiekun KMO „Trzaśnięte probówki’
Jolanta Flakowska
Trzaśnięte probówki eksperymentują, szukając odpowiedzi na pytania : Jak otrzymać tlen i tlenek węgla (IV)?, Czy tlen się pali, czy podtrzymuje spalanie?, Czy gazy można przelewać? Jakimi właściwościami różnią się tlen i tlenek węgla (IV) ?
Uczniowie przeprowadzili cykl doświadczeń, w wyniku których otrzymali gazy związane z procesem fotosyntezy- tlen i tlenek węgla (IV), zbadali i porównali ich właściwości.
Ale nie tak od razu. Na kolejnym, czwartkowym spotkaniu TPI (Trzaśniętych probówek 1) 30 stycznia br., zaczęliśmy od empirycznego sprawdzenia właściwości CO2 w skali makro. Nie w próbówce, ani zlewce, ale w akwarium otrzymaliśmy gaz tak ważny w procesie fotosyntezy i sprawdzaliśmy jego właściwości fizyczne. Naszym bubles masterem została Julka, co widać na zdjęciach.
Takie zadawaliśmy sobie pytanie 24.10., podczas kolejnego naukowo-eksperymentalnego spotkania KMO „Trząśnięte próbówki”. Sprawdzaliśmy ile tlenu, w trakcie fotosyntezy produkuje moczarka kanadyjska w zależności od natężenia światła, temperatury i zawartości CO2, rozdzielaliśmy barwniki fotosyntetyczne, śledziliśmy przemieszczanie się chloroplastów w komórce za pomocą mikroskopu binokularnego, a wreszcie budowaliśmy 3D modele chloroplastów.
Następne, tym razem chemiczne spotkanie – 14 listopada br.
Jolanta Flakowska
Strona 1 z 2