Ostatnia wyprawa Szperaczy

 

 

Ostatnia, bo wszyscy Szperacze są trzecioklasistami i za chwilkę rozejdą się „szperać” w swoich nowych szkołach.  Wszystkie wyprawy KMO mają badawczy charakter. Tym razem – w poniedziałek, 19 czerwca, odwiedziliśmy wrocławskie Hydropolis, empirycznie sprawdziliśmy jak na nasz organizm działa „przewózka” Polinką i jazdy na torze kartingowym Le Mans, no i bardzo podobało nam się to badanie rzeczywistości.

Częściowo naszą wyprawę sfinansowaliśmy z nagrody w konkursie „Mistrzowie KMO”.

Opiekunka KMO Szperacze

Jolanta Flakowska

Czytaj więcej...

Zaczarowane pudełka

 

 

Kluby Młodego Odkrywcy Szperacze i Trzaśnięte próbówki przeprowadziły naukowe warsztaty dla młodszych kolegów z piątej klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Korfantowie.

We wtorek, 14 marca br. 24 piątoklasistów doświadczało radości eksperymentowania, ćwiczyło kreatywność i zaspakajało naukową dociekliwość dzięki warsztatom przygotowanym przez gimnazjalistów w oparciu o naukowe pudełka pochodzące z Centrum Nauki Kopernik.

Na dziewięciu eksperymentalnych stacjach młodzi naukowcy wspólnie prowadzili doświadczenia biologiczne, chemiczne i fizyczne. Wpisywały się one w półroczny projekt realizowany przez uczniów piątej klasy – „Być jak Ignacy”. Oczywiście Ignacy Łukasiewicz, znakomity polski farmaceuta i przedsiębiorca, wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie, z zainteresowania chemik i fizyk; rewolucjonista i działacz niepodległościowy.

Mamy nadzieję, że ćwiczenia z naukowej kreatywności doprowadzą młodych adeptów nauk przyrodniczych do wielkich osiągnięć i odkryć.

Opiekunki KMO

Jolanta Flakowska

Marzena Zawadzka-Maćków

Czytaj więcej...

Budowaliśmy roboty, graliśmy w planszówki, czyli nocka naukowa KMO

 

 

W ogóle „robiliśmy rzeczy” podczas naukowej nocki KMO, na którą umówiliśmy się w piątek 03.02.2017 r.

Najpierw pod kierunkiem pana Antoniego Dudy z Firmy „Nowa Edukacja i Technologie" z Rybnika uczestniczyliśmy w zajęciach z budowy i programowania robotów Lego Mindstorms i innych platform robotycznych.

Roboty sami zbudowaliśmy, a później zaprogramowaliśmy. Nasze „dzieła” reagowały na dźwięk, ruch, ultradźwięki i „chodziły” po wyznaczonych trasach.

Po warsztatach robotycznych wykazywaliśmy się kreatywnością, sprytem, planowaniem i przechytrzaniem przeciwnika, grając w planszówki pod kierunkiem pana Arkadiusza Budnego z firmy „Gry niebanalne”. Były to zupełnie nowe i nieznane nam gry planszowe. Najbardziej spodobało się nam „5 sekund”.

Po zajęciach z zaproszonymi gośćmi, przyszła pora na całą serię zadań i gier przygotowanych przez starszy klub Szperacze, młodszym koleżankom z KMO „Trzaśnięte probówki”. Dziewczyny świetnie poradziły sobie z zadaniami, dzięki czemu zostały pasowane na pełnoprawne członkinie KMO.

No, a gdzieś tam nad ranem smażyliśmy i jedliśmy naleśniki…

 

Opiekunki KMO

Jolanta Flakowska

Marzena Zawadzka-Maćków

 

Czytaj więcej...

KMO na „Nocy biologów” i nie tylko…

 

 

W piątek trzynastego (tak!  - 13.01.2017 r.), prawie w komplecie (nie było z nami Sary i Kmili) Klub Młodego Odkrywcy Szperacze wyprawił się do Wrocławia na „Noc biologów”.

 Podczas ogólnopolskiego święta nauki, jaką jest „Noc biologów” dla zainteresowanych nauką o życiu czekali naukowcy w 21 ośrodkach akademickich w Polsce.

My wybraliśmy zajęcia w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczestniczyliśmy w wykładzie „Zoonozy w pigułce”, który dotyczył pasożytniczych chorób odzwierzęcych z uwzględnieniem zoonoz nowo pojawiających się i zagrażających człowiekowi oraz w pokazie „Czy pleśń może kojarzyć się dobrze”? W ramach pokazu obejrzeliśmy preparaty mikroskopowe podstawowych gatunków grzybów, dzięki którym powstają znane nam ze sklepu sery pleśniowe. Widzieliśmy także pączkujące drożdże.

Po dawce naukowych doznań zażyliśmy ruchu. Najpierw na lodowisku „Wrocławska pergola” przy Hali Stulecia i przy pięknie oświetlonej lodowej fontannie, a później oderwaliśmy się od wszystkiego  co nam ciąży w Parku Trampolin GOjump. W tajniki trampolinowych skoków wprowadzał nas trener personalny Maciej - gwiazda „Mam talent” i entuzjasta zdrowego życia. 

Oj! Działo się, działo!

Opiekun KMO Szperacze

Jolanta Flakowska


Czytaj więcej...

Teatr, eksperymenty i Powstanie

 

 

To trzy kluczowe słowa dla naszej wyprawy do Warszawy.

Kiedy bardziej spokojnie i trzeźwo oceniliśmy KMO-wski wypad, słów znalazło się więcej. I tak okazało się, że… wycieczka była super! Świetna była atmosfera i organizacja. Zwiedziliśmy dużo ciekawych miejsc, a najbardziej podobała nam się wieczorna wyprawa po mieście. Było magicznie! Świetnie było w Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie podobało się nam, że w Warszawie trzeba drożej płacić za jedzenie i, że nie udało nam się wszystkiego zobaczyć w Koperniku.

Obejrzeliśmy także „Zemstę” Aleksandra Fredry w Teatrze Polskim w znakomitej obsadzie. Wystąpili dla nas między innymi Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski i Joanna Trzepiecińska.

Warto dodać, że do Centrum Nauki Kopernik weszliśmy dzięki voucherom wygranym przez drużyny biorące udział w Pikniku Naukowym w Warszawie.

Wszyscy mamy nadzieję, że nasza wycieczka (Klubu Młodego Odkrywcy Szperacze),na  której byliśmy w zeszły piątek i sobotę (16-17.12.) bardzo niedługo się powtórzy.

Tekst i foto:

My wszyscy, czyli Szperacze


Czytaj więcej...

Prestiżowa nagroda w konkursie Centrum Nauki Kopernik

 

 

Kluby Młodych Odkrywców działające w naszym gimnazjum i zarejestrowane w CNK otrzymały prestiżową, wręczoną na ogólnopolskim forum nagrodę. Przypadł im w udziale zaszczytny tytuł laureata Konkursu „Mistrzowie KMO” wiążący się z nagrodą pieniężną.

Wręczenie nagród i dyplomów na ręce opiekunów odbyła się w18 listopada w Warszawie podczas V Forum KMO. Nagrodzone zostały tylko trzy kluby w Polsce.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Szperacze na Nyskim Festiwalu Nauki, czyli warsztaty z dronem, wykrywanie soli i bioróżnorodność.

 

Największe wydarzenie promujące nauki ścisłe w powiecie nyskim, czyli Festiwal Nauki, rozpoczął się 28 września br., i był to dzień dedykowany uczniom szkół gimnazjalnych. Szperacze skorzystali z oferty edukacyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej uczestnicząc w warsztatach, laboratoriach i wykładach.

Czytaj więcej...

Wielkie święto nauki

 

Słowo festiwal z języka łacińskiego tłumaczy się, jako radosny, wesoły, świąteczny. Tak właśnie było 30 kwietnia w korfantowskim Gimnazjum podczas Festiwalu Nauki „Sztuka Eksperymentu”, który zachęcił do doświadczania ponad 300 gości.

Na to niezwykłe naukowe zdarzenie zaproszenie wystosowali: dyrektor Gimnazjum im. Czesława Niemena w Korfantowie oraz Kluby Młodego Odkrywcy „Szperacze” i „Trzaśnięte próbówki”.

 

Czytaj więcej...

KMO Szperacze na festiwalu nauki w Krakowie

 

Najpierw samochodem, później pociągiem, a w końcu tramwajem, prawie cała ekipa szperaczy dotarła 28.04.2015 r. na miejsce naukowego działania, czyli do Gimnazjum nr 24 w Krakowie. Klubowicze zostali zaproszeni na Szkolny Piknik Naukowy „Niezwykłe ciecze” zorganizowany przez KMO Nukleus we współpracy z CNK Kopernik oraz placówkami naukowymi Krakowa.

Czytaj więcej...

BIOEKSPERYMENTOWNIA

 

 

BIOEKSPERYMENTOWNIA

Tuż przed egzaminami gimnazjalnymi, w poniedziałek, 20.04. br., miała miejsce kolejna Eksperymentownia. Tym razem trenerzy z KMO Szperacze działali w dziedzinie biologii, a dokładnie poruszali się w świecie zmysłów.

 

Czytaj więcej...

Chemiczna EKSPERYMENTOWNIA

Chemiczna EKSPERYMENTOWNIA

W środę, 11.03. br., miała miejsce kolejna odsłona Eksperymentowni. Tym razem trenerzy z KMO Szperacze działali w dziedzinie chemii. Na trzech stacjach Eksperymentowni, wszyscy chętni mogli sprawdzić kolejno właściwości gazów oraz pH roztworów.

Na stanowisku pierwszym badano, jaki gaz powstaje w akwarium po zadziałaniu octem na sodę i jakie są właściwości tego gazu. Trzeba było odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mydlane bańki lewitują w zbiorniku z tym gazem.

Czytaj więcej...

Raport KMO

 

W środę, 25.02.2015 r., wyruszyliśmy w tajną misję do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Korfantowie, na spotkanie z adeptami wiedzy tajemnej w dziedzinie nauk przyrodniczych (wszyscy z III klasy).

Nasi podopieczni byli zafascynowani eksperymentami, które dla nich przygotowaliśmy. Celem misji było przeprowadzenie trzech doświadczeń i zabawy ruchowej – też naukowej. Młodzi naukowcy obejrzeli wybuchający wulkan i omówili z nami przyczyny jego wybuchu, a samodzielnie, dzięki przygotowanym przez nas kartom pracy przeprowadzili doświadczenie ”Kolorowy wir”.

Czytaj więcej...

Fizyczna edycja EKSPERYMENTOWNI

 

Fizyczna edycja EKSPERYMENTOWNI

W środę, 25 lutego, miała miejsce kolejna odsłona Eksperymentowni. Tym razem trenerzy z KMO Trzaśnięte próbówki ( w zielonych koszulkach) postawili na fizykę. Na pięciu stacjach Eksperymentowni, do dyspozycji wszystkich chętnych znajdowały się przedmioty, z których można było zrobić stetoskop, telefon, albo urządzenie do grania – swoiste dudy. 

Było też stanowisko ze słoiczkami wypełnionymi wodą, przykryte przedziurawionymi zakrętkami. Po odwróceniu słoiczka do góry dnem woda nie wyciekała.

 

Czytaj więcej...

© Gimnazjum w Korfantowie