Szkolenia o narkotykach

 

 

 

W ramach udziału naszego gimnazjum w programie pilotażowym Profilaktyka uzależnień dzieci i młodzieży do 18 roku życia w województwie opolskim w roku 2016/2017 – Pomyśl zanim spróbujesz, w szkole odbyło się szkolenie dla nauczycieli i szkolenie dla rodziców na temat:  Narkotyki i dopalacze. Jak rozpoznawać? Jak reagować?. Szkolenia przeprowadził st. sierżant Mateusz Łoziński z Komisariatu Policji w Korfantowie. Prowadzący, z wykorzystaniem edukacyjnej walizki narkotykowej oraz prezentacji multimedialnej, zaprezentował uczestnikom jak wyglądają poszczególne narkotyki oraz akcesoria, które  służą do ich zażywania. Policjant omawiając  poszczególne  środki psychoaktywne  zwracał uwagę na symptomy, które mogą świadczyć o tym, że dana osoba jest pod  ich wpływem. Niepokój rodziców i nauczycieli powinny budzić wszelkie zmiany w zachowaniu i osobowości dziecka, zmiany wyglądu i stanu zdrowia oraz zmiany nawyków.  Stąd, w opiece nad dzieckiem ważne, aby być czujnym, bacznie je obserwować  oraz uważnie słuchać tego, co mówi. Taka postawa umożliwi odczytanie sygnałów ostrzegawczych i zareagowanie w porę  na zagrożenie.

 

Elżbieta Sternik – pedagog szkolny

Czytaj więcej...

Uczniowie, rodzice i nauczyciele uczestnikami Archipelagu Skarbów

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

 

W dniach 15–16 grudnia 2016 r. świetlica w naszej szkole zamieniła się w egzotyczną wyspę, a gimnazjaliści klas trzecich w poszukiwaczy skarbów. Wszystko za sprawą programu profilaktycznego Archipelag Skarbów.

 

Młodzież podczas dwóch czterogodzinnych bloków zajęć, przy pomocy ekipy trenerów, uświadamiała sobie swoje najgłębsze pragnienia o głębokim szczęściu, trwałej miłościi realizacji w życiu własnych pasji i marzeń. Zgłębiana wiedza o miłości, seksualności, budo-waniu wzajemnych relacji opartych na zaufaniu i szacunku ukazywała, że warto podjąć pracę nad sobą. Trenerzy uczyli jak należy oswajać „tygrysy”, które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka, dając konkretne wskazówki, jak radzić sobie w konkretnych sytuacjach, którym towarzyszą konkretne emocje i uczucia. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w programie, zgłaszając się do poszczególnych ćwiczeń. Licznie też wzięli udział w Festiwalu Twórczości.  W pracach plastycznych, literackich, prezentacjach, a nawet doświadczeniach chemicznych formułowali przekaz profilaktyczny do swoich koleżanek i kolegów. Ilością i jakością przygotowanych prac i wykonanych zadań bardzo mile zaskoczyli prowadzących.

 

Czytaj więcej...

Jak bezpiecznie spędzić wakacje?

 

 

22 czerwca 2016 r. gościliśmy w naszej szkole Panią Marię Osiecką z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Nysie, która zaprezentowała uczniom klas pierwszych żelazne zasady bezpieczeństwa podczas wakacji. Młodzież wyniosła ze spotkania dużo cennych rad, jak unikać zagrożeń będąc w różnych miejscach i sytuacjach:jak zachować się w czasie burzy, co oznacza biała flaga na plaży, czy kleszcz jest bardzo niebezpieczny, jak uniknąć zatruć pokarmowych, zarażenia wścieklizną, zakażenia meningokokami, itd. 

 

Czytaj więcej...

Dlaczego nie powinniśmy zażywać dopalaczy?

 

Dlaczego nie powinniśmy zażywać dopalaczy?- to temat projektu gimnazjalnego zrealizowany przez grupę uczniów z klasy IIc w składzie: Weronika Danielak, Emilia Klampko, Marta Łuszczyńska, Oskar Milczek, Kamil Niemiec i Szymon Szkuta, pod opieką pedagoga szkolnego p. Elżbiety Sternik. Uczniowie poszukiwali odpowiedzi na główny problem badawczy w oparciu o samodzielnie wyszukiwane informacje, jak również zasięgnięte opinie specjalistów w tej dziedzinie, tj. specjalisty ds. uzależnień Pana Pawła Andrzejuka oraz sierż. Mateusza Łozińskiego z Komisariatu Policji w Korfantowie. Dzięki wywiadom przeprowadzonym ze specjalistami uczniowie pozyskali wiarygodne informacje na temat czym są dopalacze, z czego wynikają niebezpieczeństwa ich zażywania oraz jakie są konsekwencje zdrowotne, społeczne i prawne ich używania.


Czytaj więcej...

Zajęcia profilaktyczne dla uczniów klas pierwszych

 


W kwietniu br. każda klasa pierwsza uczestniczyła w dwugodzinnych zajęciach profilaktycznych w ramach programu profilaktyki uniwersalnej Ogarnij się! Już czas … . Zajęcia prowadził, już od kilku lat współpracujący ze szkołą, Pan Paweł Andrzejuk – specjalista terapii uzależnień ze Stowarzyszenia na Rzecz Ludzi Uzależnionych To człowiek w Opolu.

Czytaj więcej...

O dopalaczach i narkotykach bez histerii

 

 

O dopalaczach i narkotykach bez histerii to temat wywiadówki profilaktycznej, w której uczestniczyli rodzice klas pierwszych naszego gimnazjum w czwartek 28 kwietnia br. Prowadzącym spotkanie był Pan Paweł Andrzejuk - specjalista terapii uzależnień ze Stowarzyszenia na Rzecz Ludzi Uzależnionych To człowiek w Opolu.

Dzięki spotkaniu rodzice poszerzyli swoją wiedzę na temat sposobów rozpoznawania, czy dziecko eksperymentuje z narkotykami oraz  czynników, które mogą chronić ich dzieci przed sięganiem po środki psychoaktywne. Specjalista udzielił rodzicom cennych informacji na temat działania najbardziej popularnego narkotyku, którym jest marihuana, określana inaczej jako zioło, marycha, trawa, czy też gandzia. Specjalista obalił mit, że palenie marihuany jest bezpieczne, bowiem marihuanazawiera substancję (tetrahydrokanabiole- THCA), która negatywnie oddziałuje na nasz układ nerwowy i szybko powoduje uzależnienie psychiczne. Prowadzący mówiąc o czynnikach chroniących dziecko przed narkotykami i dopalaczami podkreślił rolę dobrego kontaktu rodziców z dzieckiem, który powinien opierać się na okazywaniu dziecku ciepła i zainteresowania, jak również stawianiu mu konkretnych wymagań i granic. Rodzice kochający i zarazem wymagający mają duże szanse uchronienia dziecka przed zagrożeniami współczesnego świata.

 

Spotkanie z rodzicami

 

 

 

Idea szkolnych spotkań z rodzicami to nie tylko poinformowanie ich o postępach dzieci i zdobytych przez nie ocenach, ale także okazja do dostarczeniu rodzicom dodatkowej wiedzy na tematy związane z wychowywaniem Młodego Pokolenia.

Jest to tzw. pedagogizacja lub psychoedukacja rodziców.

Taki też cel przyświecał zebraniu, mającemu miejsce 18 lutego, podczas którego, prócz tradycyjnych „kartek” z ocenami, określającymi postępy uczniów w pierwszym semestrze, rodzice otrzymali sporą dawkę wiedzy na temat tego, jakie ich Pociechy stosują sposoby na uczenie się, czy są to sposoby skuteczne i – wreszcie- czy w ogóle potrafią i chcą się uczyć.Czytaj więcej...

Spotkanie z policjantem

 Przestrzeganie prawa obowiązkiem każdego, także ucznia – pod takim hasłem odbyło się 18 listopada 2015 r. spotkanie uczniów klas pierwszych naszego gimnazjum z sierż. Mateuszem Łozińskim z Komisariatu Policji w Korfantowie. Przewodnim tematem spotkania była odpowiedzialność prawna nieletnich. Pan policjant, w oparciu o Ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich, wyjaśnił  młodzieży pojęcie nieletni, czyn karalny i demoralizacja oraz przestawił i omówił zachowania świadczące o demoralizacji, prawnym wykroczeniu, czy też przestępstwie. Uczniowie zostali zapoznani z katalogiem środków wychowawczych i poprawczych, jakie może zastosować sąd rodzinny wobec nieletniego. Prowadzący poruszył również problem posiadania, rozprowadzania oraz zażywania przez młodzież środków psychoaktywnych w świetle prawa, jak również zagrożeń internetowych (cyberprzepomoc, stalking, spoofing, phishin).

Omawiana tematyka bardzo zainteresowała młodzież, o  czym świadczyły liczne pytania uczniów kierowane do prowadzącego.

 

Elżbieta Sternik

Zdjęcia: Kacper Dawidowicz kl. Ic

I znów minął rok. Kolejna realizacja programu profilaktycznego Noe w naszej szkole

 

5 listopada 2015 r., tym razem uczniowie klas drugich uczestniczyli w programie profilaktycznym Noe. Ponownie realizatorem programu był Pan Mariusz Kajda - specjalista terapii uzależnień, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Readaptacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Lutej k/Kielc.

 

Podstawowe cele programu to zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu oraz promowanie postawy trzeźwości wśród młodzieży. Program obala mit o powszechnej chęci picia i niemożności ułożenia kontaktów z rówieśnikami bez alkoholu. Tematem przewodnim programu są wartości takie jak: prawda, miłość i wolność. Program pozwala na zdobycie przez młodzież podstawowych wiadomości o alkoholu i narkotykach, które ostatecznie niszczą miłość oraz ograniczają wolność człowieka.

Czytaj więcej...

Archipelag skarbów czyli program profilaktyki zintegrowanej

 

W dniach 4-5 listopada 2015 r. świetlica w naszej szkole zamieniła się w egzotyczną wyspę, a gimnazjaliści klas trzecich w poszukiwaczy skarbów. Wszystko za sprawą programu profilaktycznego Archipelag skarbów.

Młodzież podczas dwóch czterogodzinnych bloków zajęć, przy pomocy ekipy trenerów, uświadamiała sobie swoje najgłębsze pragnienia o głębokim szczęściu, trwałej miłości i realizacji w życiu własnych pasji i marzeń. Przekazywana wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku ukazywała, że warto podjąć pracę nad sobą. Trenerzy uczyli jak należy oswajać „tygrysy”, które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka, dając konkretne wskazówki, jak radzić sobie z gniewem, złością, zakochaniem, a także pobudzeniem seksualnym.

 

Czytaj więcej...

PROGRAM PSYCHOEDUKACYJNY - Nasze spotkania

 W miesiącach kwiecień – czerwiec 2015 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli
wprogramie psychoedukacyjnym pn. Nasze spotkaniaautorstwa Marii i Piotra Fijewskich. Realizatorami programu w poszczególnych klasach byli: kl. Ia – p. Elżbieta Sternik (pedagog szkolny); kl. Ib – p. Alina Barłoga (psycholog szkolny); kl. Ic – p. Irena Honisz (nauczyciel, oligofrenopedagog). Prowadzone w ramach programu zajęcia z młodzieżą
służyły nauce umiejętności psychologicznych: rozumienia siebie, kierowania sobą i porozumiewania się z innymi. Umiejętności te stanowią istotne wyposażenie młodej osoby, chroniące je przed zaburzeniami i zagrożeniami. Zajęcia były prowadzone metodami aktywnymi, ponieważ  poprzez osobiste doświadczenia i czynny udział  w danej sytuacji czyli jej przeżycie i wyciągnięcie subiektywnych wniosków, uczeń najlepiej nabywa wiadomości i umiejętności potrzebnych mu w dorosłym życiu. Zajęcia prowadzone w taki sposób stanowią rodzaj treningu grupowego. Łamane są utarte schematy edukacji szkolnej i nie zawsze ciekawej dla młodzieży profilaktyki.


Czytaj więcej...

Dzień Bezpiecznego Internetu

 

 

Dziś trudno sobie wyobrazić świat bez Internetu. Korzystamy z niego na każdym kroku – gdy chcemy zrobić zakupy, nauczyć się języka, obejrzeć film czy porozmawiać ze znajomymi. Dlatego tak ważne jest, by był narzędziem w pełni bezpiecznym, zwłaszcza że korzystają z niego coraz młodsi użytkownicy, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie mogą kryć się w sieci.

Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie to hasło jest kluczem do większości problemów i zagrożeń występujących w Sieci. Po drugiej stronie może być przestępca szukający na czatach potencjalnych ofiar, oszust wykorzystujący zaufanie podczas aukcji internetowej, czy też haker włamujący się na nasze konto bankowe. Sam w sobie Internet nie jest ani zły, ani dobry – jest po prostu narzędziem. Konieczne jednak staje się stosowanie w cyberprzestrzeni zasady ograniczonego zaufania oraz przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Czytaj więcej...

© Gimnazjum w Korfantowie